Wypadki i kolizje drogowe powodują poważne straty na majątku uczestników ruchu. Uszkodzeniu ulegają samochody, tracąc również na wartości. Poszkodowany może starać się o odszkodowanie na pokrycie szkód z ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy lub ubezpieczenia Auto Casco.

Art. 361. § 1. Kodeksu Cywilnego Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. §2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Naprawa pojazdu w ramach ubezpieczenia OC sprawcy

Poszkodowany występując o odszkodowanie z OC sprawcy ma dużo szersze uprawnienia niż likwidując z własnego ubezpieczenia AC. Przede wszystkim jego roszczenia precyzuje Kodeks Cywilny, nie zaś dobrowolna umowa ubezpieczenia AC, która zawęża prawa poszkodowanego do określonego modelu naprawy szkody. Likwidując szkodę z OC sprawcy poszkodowany ma prawo naprawić pojazd w dowolnym warsztacie i dochodzić roszczeń na podstawie rachunków. Może też rozliczyć szkodę kosztorysowo, w oparciu o dokument wystawiony przez ubezpieczyciela lub własnego niezależnego rzeczoznawcę. Niezależnie od wybranej metody likwidacji szkody, każda generuje kilka trudności, które mogą doprowadzić do zaniżenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady eksperta Odzyskaj.info.

Likwidacja szkody z AC

Jeżeli poszkodowany sam wyrządził sobie szkodę, wówczas jedyną możliwością uzyskania odszkodowania jest likwidacja z polisy AC. Poszkodowany powinien dokładnie przeanalizować polisę i ogólne warunki ubezpieczenia, tak aby wybrać wariant naprawy korzystny dla siebie. Tutaj często ubezpieczyciele stosują zamienniki części, co może wpłynąć na wartość pojazdu po szkodzie.

Części nowe oryginalne czy zamienniki gorszej jakości?

Ubezpieczyciele nagminnie forsują we własnych kosztorysach naprawy pojazdów części zamienne gorszej jakości. Taka praktyka jest niedopuszczalna w przypadku ubezpieczenia OC – poszkodowany ma prawo do stosowania takich części jakie byłby zamontowane w pojeździe w momencie powstania szkody.

Zaniżenie odszkodowania za naprawę pojazdu

Wszystkie powyższe praktyki ubezpieczycieli – stosowanie niewłaściwych części, błędna wycena wartości wraku i wartości pojazdu, stosowanie amortyzacji i rabatów w kosztorysach, powoduje, iż poszkodowani otrzymuje odszkodowania niższe nawet o 70%. Jeżeli chcesz abyśmy ocenili Twoją szkodę, napisz do nas lub zadzwoń.


Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

  • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.
    Dawid, Szczecin Odwołane loty
  • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

    Michał, Wrocław Odwołane loty