Osoby, które straciły na skutek wypadku bliską osobę i w konsekwencji utracili jej wsparcie finansowe mogą ubiegać się o stosowne odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby, określone w art. 446 §3.

Art. 446.§ 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.

W jakiej wysokości stosowne odszkodowanie?

Stosowne odszkodowanie jest świadczeniem jednorazowym wypłacanym przez sprawcę szkody lub jego ubezpieczyciela. Nie jest ono porównywalne z zadośćuczynieniem po śmierci bliskiej osoby czy rentą. Stanowi jednorazowe odszkodowanie, którego wysokość wynosi od 20 do 40 tys. zł.

Kto wypłaca stosowne odszkodowanie?

Należy pamiętać, iż odszkodowanie wypłacane jest bliskim osoby zmarłej na skutek zdarzenia nie z własnej winy, która wspierała roszczących finansowo. Jeżeli doszło do wypadku drogowego z udziałem pojazdu mechanicznego odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel OC sprawcy wypadku, jeżeli jest to wypadek przy pracy – pracodawca lub jego ubezpieczyciel OC. Konieczność dochodzenia roszczenia z “kieszeni” sprawcy często powoduje znaczne utrudnienia i mimo pozytywnych wyroków, sprawcy mogą być niewypłacalni.

Kto może ubiegać się o stosowne odszkodowanie?

  • bliscy osoby zmarłej w wypadku (drogowym, przy pracy, potknięciu czy poślizgnięciu, na skutek błędu medycznego, pobicia) nie z własnej winy;
  • osoby, które otrzymywały wsparcie życiowe i finansowe zmarłego.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać odszkodowanie?

  1. roszczący powinien posiadać dowody i dokumentację szkody, przedstawiającą, iż zmarły wspierał finansowo roszczącego;
  2. roszczenie powinno zostać zgłoszone przed upływem 20 lat od daty zdarzenia (zakładając, iż doszło do przestępstwa).

Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

  • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.
    Dawid, Szczecin Odwołane loty
  • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

    Michał, Wrocław Odwołane loty