Osoba pracująca na etacie, na zlecenie, o dzieło lub prowadząca działalność gospodarczą, która uległa wypadkowi i nie może zarobkować, ma prawo do dochodzenia roszczenia utraconych dochodów od sprawcy szkody lub podmiotu odpowiedzialnego za jego likwidację.

Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Utracone dochody osoby fizycznej

Osoba fizyczna ulegająca wypadkowi może przez dłuższy czas pozostawać na zwolnieniu lekarskim, niezdolna do pracy. Jeżeli stan taki się przedłuża poszkodowany może wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przez krótszy okres (do momentu przyznania renty przez ZUS), poszkodowany może wnioskować do ubezpieczyciela o zwrot utraconych dochodów. 

Dochody na czarno a roszczenie

Poszkodowany może również rościć o utracone dochody, które nie były zgłoszone do ZUS, ani opodatkowane, czyli tzw. “czarne dochody”. W praktyce może okazać się trudne ich udowodnienie, gdyż pracodawcy zatrudniający na czarno raczej nie zaświadczą o tym przed sądem.

Utracone kontrakty i zarobki w działalności gospodarczej

Osoby prowadzące firmy mogą dochodzić utraconych dochodów czy kontraktów na podstawie dokumentów księgowych i umów. 

Brak możliwości podjęcia pracy

Jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy ze względu na wypadek, choć wcześniej pozostawał bezrobotny, również może starać się o odszkodowanie. Niezbędne jest udowodnienie, uprawdopodobnienie, iż praca zostałaby podjęta oraz wykazanie stawki.


Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.

Jak działa Odzyskaj.info


  • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.
    Dawid, Szczecin Odwołane loty
  • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

    Michał, Wrocław Odwołane loty