fbpx

Osoba pracująca na etacie, na zlecenie, o dzieło lub prowadząca działalność gospodarczą, która uległa wypadkowi i nie może zarobkować, ma prawo do dochodzenia roszczenia utraconych dochodów od sprawcy szkody lub podmiotu odpowiedzialnego za jego likwidację.

Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Utracone dochody osoby fizycznej

Osoba fizyczna ulegająca wypadkowi może przez dłuższy czas pozostawać na zwolnieniu lekarskim, niezdolna do pracy. Jeżeli stan taki się przedłuża poszkodowany może wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przez krótszy okres (do momentu przyznania renty przez ZUS), poszkodowany może wnioskować do ubezpieczyciela o zwrot utraconych dochodów. 

Dochody na czarno a roszczenie

Poszkodowany może również rościć o utracone dochody, które nie były zgłoszone do ZUS, ani opodatkowane, czyli tzw. “czarne dochody”. W praktyce może okazać się trudne ich udowodnienie, gdyż pracodawcy zatrudniający na czarno raczej nie zaświadczą o tym przed sądem.

Utracone kontrakty i zarobki w działalności gospodarczej

Osoby prowadzące firmy mogą dochodzić utraconych dochodów czy kontraktów na podstawie dokumentów księgowych i umów. 

Brak możliwości podjęcia pracy

Jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy ze względu na wypadek, choć wcześniej pozostawał bezrobotny, również może starać się o odszkodowanie. Niezbędne jest udowodnienie, uprawdopodobnienie, iż praca zostałaby podjęta oraz wykazanie stawki.


Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.

Jak działa Odzyskaj.info


  • Dzięki pomocy Odzyskaj.info szybko odzyskałem koszty kredytu, który wcześniej został spłacony. Sprzedałem roszczenie za ok. 3 tys. zł, od ręki, zdalnie – wysyłając umowę pocztą. Wszystko załatwione sprawnie i bez problemów.
    Mirek, Poznań Zwroty prowizji bankowych opinie
  • Skonsolidowałem wszystkie swoje kredyty w jednym banku, dostałem na to bardzo dobrą ofertę, więc opłacało się. Po jakimś czasie natrafiłem na informację, że przysługuje mi zwrot kosztów kredytu i prowizji za wcześniejszą spłatę. Na 4 banki, tylko jeden wypłacił dobrowolnie. Pozostałe nie chciały. Znalazłem pomoc ekspertów z Odzyskaj.info i złożyliśmy pozew. Proces trwa nadal, ale sprawa jest oczywista. Odzyskam ok 15 tys. zł.

    Paweł, Gdańsk Zwroty prowizji bankowych opinie