fbpx

Kodeks cywilny przewiduje roszczenia dla poszkodowanych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu – ciele i duchu. Takim roszczeniem jest zadośćuczynienie, określone w art. 445§1.

Art. 445§1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.
§3. Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców, tylko wtedy gdy uznane zostało na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.

Kto wypłaca zadośćuczynienie?

Kodeks cywilny określa, iż zadośćuczynienie powinno zostać wypłacone przez podmiot, który wyrządził poszkodowanemu szkodę. Jest to zatem sprawca szkody. Poprzez system ubezpieczeń dobrowolnych i obowiązkowych odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczyciele przejęli na siebie obowiązek wypłaty zadośćuczynienia w zamian za składkę ubezpieczeniową. Tak jest w przypadku ubezpieczenia OC pojazdu i ubezpieczeniach osób fizycznych. Sytuacja, w której to ubezpieczyciel zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania wcale nie oznacza, iż jest to sytuacja komfortowa, bowiem także ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania, w tym i zadośćuczynienia.

Wysokość zadośćuczynienia

Na wysokość zadośćuczynienia ma wpływ szereg czynników, w tym najważniejszym jest wielkość szkody jakiej doznał poszkodowany. Zasadniczo wysokość zadośćuczynienia nie jest w żaden sposób ograniczona. Zadośćuczynienie powinno w pełni pokryć doznane szkody. W praktyce ich wysokość w przypadku obrażeń fizycznych może wynieść od kilku tysięcy nawet do kilku milionów złotych.

Najczęstsze pytania Poszkodowanych

 • Jak długo mogę ubiegać się o zadośćuczynienie?

  Termin przedawnienia roszczeń osobowych wynosi 3 lata od zdarzenia w przypadku niewielkich szkód, zaś w przypadku uszczerbków powyżej 7 dni gdzie sprawca został skazany za przestępstwo wynosi aż 20 lat.

 • Jak długo trwa proces o zadośćuczynienie?

  Jeżeli działania przedsądowe nie doprowadzą do wypłaty zadośćuczynienia w należnej wysokości wówczas poszkodowany może złożyć pozew do sądu o zapłatę zadośćuczynienia. Proces o zadośćuczynienie trwa w I instancji od 1 do 3 lat, w zależności od ilości powołanych świadków oraz biegłych sądowych, w II instancji do 1 roku.


Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

 • Dzięki pomocy Odzyskaj.info szybko odzyskałem koszty kredytu, który wcześniej został spłacony. Sprzedałem roszczenie za ok. 3 tys. zł, od ręki, zdalnie – wysyłając umowę pocztą. Wszystko załatwione sprawnie i bez problemów.
  Mirek, Poznań Zwroty prowizji bankowych opinie
 • Skonsolidowałem wszystkie swoje kredyty w jednym banku, dostałem na to bardzo dobrą ofertę, więc opłacało się. Po jakimś czasie natrafiłem na informację, że przysługuje mi zwrot kosztów kredytu i prowizji za wcześniejszą spłatę. Na 4 banki, tylko jeden wypłacił dobrowolnie. Pozostałe nie chciały. Znalazłem pomoc ekspertów z Odzyskaj.info i złożyliśmy pozew. Proces trwa nadal, ale sprawa jest oczywista. Odzyskam ok 15 tys. zł.

  Paweł, Gdańsk Zwroty prowizji bankowych opinie
 • Miałam kredyt gotówkowy w Getin Banku, spłaciłam go przed terminem. Bank odmówił mi zwrotu kosztów kredytu, prowizji i ubezpieczenia. Odzyskaj.info zaproponowało mi odkupienie roszczenia lub poprowadzenie sprawy na rozliczenie od sukcesu. Wybrałam sprzedaż roszczenia – nie miałam czasu ani ochoty dalej „widzieć się” z bankiem. Dostałam środki w 7 dni.

  Gosia, Wrocław Zwroty prowizji bankowych opinie
 • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.

  Dawid, Szczecin Odwołane loty
 • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

  Michał, Wrocław Odwołane loty
 • Wracałam z mężem z Warszawy do Dublina. Po przybyciu na lotnisko okazało się, że nie możemy zostać wpuszczeni na pokład. Pracownicy linii lotniczej nie chcieli nam udzielić absolutnie żadnej informacji. Prosili kontaktować się z infolinią (płatną, za którą przyszło mi potem zapłacić ok 50 zł!). Tam dowiedziałam się, że mam złożyć dokumenty o odszkodowanie. Nie wiedziałam jak to zrobić. W portalu Odzyskaj.info uzyskałam pomoc i w konsekwencji odszkodowanie – 400 EURO.

  Marlena, Dublin Odwołane loty
 • Razem z żoną zaciągnąłem kredyt w walucie frank szwajcarski. Jak tysiące Polaków dostałem zapewnienie, że jest bezpieczny. Miałem wątpliwości, ale ostatecznie zgodziłem się. Spłacałem długo olbrzymie odsetki wynikające ze splitu. Na szczęście udało mi się spłacić całość przed terminem aż 10 lat! Mimo to prawnik polecił mi walczyć o nadpłatę, której dokonałem przez te lata ponieważ umowa zawierała klauzule abuzywne.

  Sebastian, Poznań Kredyty frankowe opinie
 • Z uwagi na stratę pracy i wypadek przestałam spłacać kredyt hipoteczny. Bank pozwał mnie. Skonsultowałam sprawę z ekspertem Odzyskaj.info. Zaproponował 2 drogi: walkę z bankiem lub… walkę z bankiem:) Nie mogłam odpuścić bo straciłabym mieszkanie. Okazało się, że bank stosował w umowie klauzule niedozwolone. Spłacałam różnice kursowe przez lata, a kapitał stał w miejscu.

  Mariola z Krakowa Kredyty frankowe opinie
 • Zaciągnąłem 600 tys. zł kredytu w znanym zagranicznym banku działającym w Polsce. Polecono mi franka szwajcarskiego – bo Szwajcaria, pewność, stałość kursu. Nikt nie mówił o ryzyku, o tym, że kryzys spowoduje wzrost rat. Po 5 latach spłaty zauważyłem, że kapitał nawet nie drgnął. Postanowiłem coś z tym zrobić. Trafiłem na ofertę w Odzyskaj.info. Obecnie walczymy o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot kapitału przeze mnie.

  Marcin z Gdańska Kredyty frankowe opinie