Jeżeli poszkodowany ponosi koszty na leczenie, dojazdy, rehabilitację, opiekę, korzysta ze świadczeń także poza NFZ, prywatnie, ma prawo do wnoszenia o zwrot środków od sprawcy szkody.

Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Zwrot udokumentowanych kosztów

Poszkodowany powinien pamiętać, iż ubezpieczyciel sprawcy wypadku zwróci tylko te koszty, które są solidnie udokumentowane i uzasadnione. Zatem brak odpowiednich faktur, paragonów, dokumentacji medycznej wykazującej konieczność operacji, zabiegów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu medycznego, może powodować odrzucenie roszczeń.

Prywatne leczenie także zasadne

Poszkodowany nie ma obowiązku leczenia po wypadku w ramach publicznej służby zdrowia i NFZ. Ma prawo korzystać z prywatnych placówek, jeżeli jest to konieczne dla poprawy jego stanu zdrowia, a leczenie w ramach NFZ naraża go na długie oczekiwanie i dalsze pogorszenie stanu zdrowia..

Jakie koszty można odzyskać od ubezpieczyciela?

  • koszty opieki – w domu lub profesjonalnym ośrodku opieki;
  • koszt leczenia – operacji, zabiegów, rehabilitacji, fizjoterapii;
  • koszty dojazdów do placówek medycznych;
  • koszty zakupu sprzętu medycznego, medykamentów, środków opatrunkowych, ortez, protez.

Brak możliwości podjęcia pracy

Jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy ze względu na wypadek, choć wcześniej pozostawał bezrobotny, również może starać się o odszkodowanie. Niezbędne jest udowodnienie, uprawdopodobnienie, iż praca zostałaby podjęta oraz wykazanie stawki.


Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

  • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.
    Dawid, Szczecin Odwołane loty
  • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

    Michał, Wrocław Odwołane loty